Site icon TINAHA.PL

Demakijaż – jakie preparaty wybrać do usuwania makijażu?

demakijaż w praktyce - co do demakijażu?

Makijaż pozostawiony na noc na twarzy szkodzi Twojej skórze. Jeśli na co dzień kładziesz się spać bez dokładnego oczyszczania cery, szybko zauważysz, że jej wygląd się pogarsza, skóra staje się mniej elastyczna i widoczne są na niej nawet najmniejsze zmarszczki. Demakijaż to podstawa, żeby cieszyć się zdrową skórą twarzy. Jakie preparaty do usuwania makijażu wybrać? Co najlepiej służy Twojej cerze?

Demakijaż krok po kroku – zacznij od oczu

Oczyszczanie twarzy rozpocznij od demakijażu najdelikatniejszych partii, czyli oczu i ich okolic. Potrzebujesz skutecznego preparatu dokładnie usuwającego makijaż, ale jednocześnie niepodrażniającego kosmetyku. Płyn do demakijażu oczu powinien bez trudu poradzić sobie ze zmyciem wodoodpornego tuszu, bez konieczności nadmiernego pocierania oczu. Zwilż wacik dwufazowym płynem do demakijażu (usuwa tusz i inne kosmetyki, a jednocześnie pielęgnuje rzęsy) i przyłóż go na kilka sekund do powieki. Delikatnie przemyj wacikiem oczy, kierując ruch od powieki do dołu rzęs. Kosmetyku do demakijażu nie musisz już spłukiwać. Jeśli widzisz na rzęsach pozostałości tuszu, jeszcze raz przetrzyj oczy mleczkiem.

Co jeszcze stosować do demakijażu oczu? Możesz użyć delikatnego masła emoliencyjnego zawierającego różne rodzaje olejów (np. olej kokosowy, konopny, awokado czy canola). Takie masło służy do oczyszczania całej twarzy, również do zmywania makijażu z oczu. Wystarczy nałożyć odrobinę takiego kremowego kosmetyku, delikatnie wetrzeć go w twarz, a następnie spłukać letnią wodą. Żeby dokładnie usunąć tusz z oczu, możesz nałożyć odrobinę masła na wacik i przemyć nim powieki. Masło emoliencyjne ułatwia zdjęcie makijażu, a dodatkowo dogłębnie nawilża skórę. Służy do pielęgnacji cery przesuszonej, ale też dojrzałej czy wrażliwej.

Do oczyszczenia oczu możesz zastosować też płyn micelarny do demakijażu o fizjologicznym pH dostosowującym się do skóry twarzy. Kosmetyk działa bardzo delikatnie, dlatego możesz przemywać nim nawet oczy bez podrażniania ich. Płyn micelarny usuwa kolorowy makijaż (używa się go bez wody). Po jego zastosowaniu użyj jeszcze żelu myjącego.

Czytaj także: Prawidłowy demakijaż. Oczyszczanie twarzy, które nie zaburza flory bakteryjnej

Co do demakijażu twarzy – jakie produkty wybrać?

Mleczko do demakijażu lub płyn micelarny usuwa kolorowe kosmetyki i zmywa ze skóry zanieczyszczenia. Płyn micelarny pomaga też oczyścić cerę z nadmiaru sebum (łoju skórnego), bakterii i wirusów bytujących na skórze. Choć płyn micelarny działa kompleksowo (zmywa kolorowy makijaż, usuwa zanieczyszczenia i tonizuje skórę), zaleca się, by po jego użyciu, przemyć jeszcze twarz żelem lub pianką do mycia twarzy. Jeśli borykasz się z problemami skórnymi i masz skłonność do wyprysków, sięgnij po kosmetyk zapobiegający niedoskonałościom.

Głęboko oczyszczający żel usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum, a także złuszcza zrogowaciały naskórek i odblokowuje pory (np. tołpa® dermo face sebio mikrozłuszczający żel peelingujący do mycia twarzy). Dzięki działaniu antybakteryjnemu powstrzymuje powstawanie krostek, zaskórników i grudek. Kosmetyk zwęża też rozszerzone pory, zmniejsza wydzielanie sebum i wygładza skórę.

Płyn do demakijażu i żel do oczyszczania w jednym

Stosując żel-olejek do demakijażu, jednocześnie usuwasz makijaż i oczyszczasz twarz z zanieczyszczeń. Składniki zawarte w takim kosmetyku rozpuszczają nawet wodoodporny tusz, a dodatkowo zmywają pot, kurz i nadmiar sebum z powierzchni skóry. Wystarczy, że nałożysz odrobinę żelu na suchą twarz, wmasujesz go w skórę, a następnie spłuczesz letnią wodą, żeby już po chwili cieszyć się odświeżoną cerą.

Wybierając preparat 2 w 1, czyli mleczko do twarzy połączone z żelem oczyszczającym, zwróć uwagę na zawarte w nim składniki. Im prostszy i bardziej naturalny skład, tym lepiej dla Twojej skóry. Po zastosowaniu kosmetyku Twoja skóra powinna być dobrze nawilżona i elastyczna. Jeśli po umyciu twarzy towarzyszy Ci uczucie ściągnięcia, może to oznaczać, że Twoja cera źle reaguje na zawarte w nim składniki.

Żel micelarny wspierający mikrobiom

Mikrobiomem określa się mikroorganizmy bytujące na powierzchni skóry, które przyczyniają się do jej prawidłowego funkcjonowania. Miliony drobnoustrojów znajdujących się na skórze i wewnątrz naszego ciała stanowią część układu odpornościowego i dbają o nasze zdrowie. Kiedy stosujesz zbyt agresywne preparaty do oczyszczania twarzy (np. codziennie zmywasz makijaż chusteczkami do demakijażu), zaburzasz działanie naturalnej flory bakteryjnej. Może to prowadzić do pogorszenia wyglądu cery i problemów skórnych, bo na skórze zaczynają namnażać się szkodliwe bakterie (na skutek zaburzenia mikrobiomu).

Dlatego też tak ważne jest, by do oczyszczania cery używać produktów dostosowanych do jej potrzeb, o krótkim i jak najbardziej naturalnym składzie. Jeśli skóra Twojej twarzy łatwo ulega podrażnieniom, jest wrażliwa i alergiczna, jej demakijaż powinien być bardzo delikatny. Płyn do demakijażu, a także żel myjący musi zawierać składniki wspierające naturalną barierę skóry, czyli mikrobiom (np. seria physio. mikrobiom od tołpa®). Nie powinno być w nim sztucznych barwników, SLS-u, silikonów czy oleju parafinowego.

Usuwanie makijażu olejami – jak to działa?

Oczyszczanie twarzy olejami (zdjęcie makijażu metodą OCM, czyli Oil Cleanising Method) polega na usuwaniu nadmiaru sebum i zanieczyszczeń tłuszczem. Jest to delikatny sposób na skuteczny demakijaż, a za jego największą zaletę uznaje się to, że nie narusza naturalnej hydrolipidowej warstwy skóry. Oleje współpracują z florą bakteryjną i nie zaburzają jej działania. Po użyciu olejku skóra jest czysta i odświeżona, a jednocześnie dobrze nawilżona. Metodę OCM można stosować właściwie przy każdym rodzaju skóry – wystarczy jedynie dobrać odpowiedni olej. Do oczyszczania twarzy olejkami potrzeba dwóch rodzajów preparatów: oleju bazowego dostosowanego do potrzeb Twojej cery oraz oleju rycynowego o właściwościach oczyszczających. Do cery suchej jako bazowy stosuje się olej z awokado, do cery tłustej olej lniany, do skóry mieszanej olej jojoba, a do normalnej – migdałowy.

Żeby wykonać demakijaż twarzy, należy wymieszać ze sobą olej bazowy z rycynowym w odpowiednich proporcjach (proporcje te zależą od rodzaju skóry):

Mieszankę olejów nałóż na twarz zwilżoną wodą i okrężnymi ruchami wmasuj ją w skórę za pomocą muślinowej ściereczki lub rękawicy. Podczas mycia twarzy kilka razy przepłukuj tkaninę. Na koniec przetrzyj twarz chłodną wodą. Jeśli masz skłonności do wyprysków i trądziku, do mycia nie używaj ściereczki (możesz w ten sposób przenosić bakterie). Choć oleje to delikatny demakijaż, również mogą podrażniać skórę. Przy zaczerwienieniu, nadmiernym przesuszeniu lub nasileniu objawów trądziku, zrezygnuj z tej metody oczyszczania.

Zamiast tego możesz zastosować gotowy preparat z olejem konopnym i gliceryną, który usunie makijaż i zanieczyszczenia (tołpa.® pure trends żel-olejek do mycia twarzy), a przy tym zadba o odpowiednie nawilżenie i znormalizuje pracę gruczołów łojowych.

Tonik do demakijażu na zakończenie oczyszczania

Demakijaż twarzy składa się z 3 etapów (2, jeśli zastosujesz płyn dwufazowy usuwający jednocześnie makijaż i zanieczyszczenia). Pierwszy krok w oczyszczaniu skóry to użycie mleczka do demakijażu lub płynu micelarnego. Drugi etap polega na umyciu twarzy delikatnym żelem lub pianką i zmyciu pozostałości płynu micelarnego lub mleczka. Ostatni krok, czyli tonizacja ma za zadanie przywrócić skórze prawidłowe pH i odpowiednio ją nawilżyć. Tonik do demakijażu koi i odświeża skórę. Po zastosowaniu wszystkich innych preparatów do demakijażu pH skóry staje się bardziej zasadowe.

Tonik reguluje pH do odczynu lekko kwaśnego, tym samym przywracając skórze równowagę. Ponieważ głównym składnikiem kosmetyku tonizującego jest woda, tonik nie nadaje się do usuwania makijażu. Stanowi jednak uzupełnienie codziennej wieczornej i porannej pielęgnacji skóry. Po przebudzeniu nie musisz myć twarzy żelem czy pianką – przecież wieczorem dokładnie oczyściłaś cerę. Żeby jednak utrzymać na skórze odpowiednie pH, przetrzyj twarz tonikiem, a dopiero potem nałóż krem na dzień.

Mleczko do demakijażu, żel micelarny i tonik – czy dodać coś jeszcze?

Wieczorem powinnaś dokładnie zmyć makijaż i pozbyć się z twarzy zanieczyszczeń. Mleczko czy płyn micelarny do demakijażu pomogą Ci usunąć wodoodporne kosmetyki. Płyn micelarny dokładnie usunie też nadmiar sebum i niechciane drobnoustroje. Po umyciu twarzy żelem oczyszczającym lub pianką oczyszczającą, zastosuj jeszcze  tonik, żeby wyregulować pH i odpowiednio nawilżyć skórę. Czy potrzebujesz jeszcze jakichś produktów do demakijażu? Żeby pozbyć się z twarzy kosmetyków kolorowych, przydatne będą płatki kosmetyczne. Do dogłębnego oczyszczania skóry zaś pomocna może okazać się silikonowa szczoteczka soniczna – oprócz tego, że szczoteczka oczyszcza twarz, działa też złuszczająco. Szczoteczka dokładnie rozprowadza kosmetyk myjący po całej powierzchni skóry i otwiera pory, wymywając z nich nadmiar sebum, brud i pot. Szczoteczka soniczna nie jest jednak odpowiednia dla każdego rodzaju skóry. Przy cerze trądzikowej może nasilać zmiany skórne. Nie poleca się jej również do cery atopowej i przy łojotokowym zapaleniu skóry.

Wybierając płyn do demakijażu oczu, mleczko do twarzy lub żel do mycia, kieruj się zasadą „im prostszy skład, tym lepiej dla Twojej skóry”. Naturalna pielęgnacja niezaburzająca mikrobiomu utrzyma Twoją cerę w dobrym zdrowiu. Używając preparatów do demakijażu z roślinnymi składnikami i olejami, zadbasz o prawidłowe nawilżenie skóry, ukoisz ją, a jednocześnie dokładnie oczyścisz.

Poznaj szeroką gamę produktów do demakijażu marki tołpa.®>>

XOXO