Atopowe zapalenie skóry latem – jak sobie poradzić?

Atopowe zapalenie skóry to dermatologiczna choroba przewlekła. Nie można go całkowicie wyleczyć. Możliwe jest tylko złagodzenie jego objawów. Schorzenie daje się we znaki zwłaszcza latem. Jak sobie z nim poradzić?

Atopowe zapalenie skóry latem

Atopowe zapalenie skóry i jego objawy

O atopowym zapaleniu skóry (AZS) mówi się, że jest ono chorobą zapisaną w genach, ponieważ powstaje z powodu nieprawidłowo działającego systemu immunologicznego. Choroby z autoagresji nie można wyleczyć. Kluczem do złagodzenia jej objawów jest właściwie dobrana farmakoterapia i odpowiednia pielęgnacja skóry. AZS charakteryzuje się bardzo uporczywymi objawami. Są one dokuczliwe przez cały rok, ale szczególnie dają się we znaki latem. Na zewnątrz panują wtedy niesprzyjające warunki atmosferyczne i to one powodują zaostrzenie się symptomów. Skóra chorego jest mocno wysuszona, miejscami zaczerwieniona i swędząca. Złagodzenie objawów wymaga od pacjenta regularnego nawilżania, żeby zapobiec utracie wody.

Leczenie farmakologiczne atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry w wielu przypadkach wymaga leczenia farmakologicznego. Chorym przepisuje się maści lub kremy działające miejscowo, które w składzie mają sterydy. Konieczne jest nieustanne nawilżanie całego ciała, a kosmetyki drogeryjne nie do końca sprawdzają się w takich sytuacjach. Chorym z atopowym zapaleniem skóry poleca się dermokosmetyki, ponieważ nie dają skutków ubocznych. Ich formuła oparta jest wyłącznie na naturalnych składnikach. Nie ma w nich parabenów ani sztucznych barwników. Są niekomedogenne, a zatem nie wywołują uczuleń. Tego rodzaju kosmetyki można kupić wyłącznie w aptekach, których adresy znajdują się niekiedy na stronach internetowych producentów, jak w przypadku kosmetyków Cetaphil.

Pielęgnacja skóry atopowej

Odpowiednia pielęgnacja skóry z atopią jest kluczowym elementem terapii tej choroby. Skutkuje ona znaczną i dość szybko przebiegającą utratą wody z naskórka, co wiąże się z dużym dyskomfortem dla chorego. Kosmetyki, których używa pacjent, nie mogą mieć w składzie substancji drażniących, dlatego te apteczne są lepszym wyborem niż drogeryjne. Nie mają tradycyjnych środków myjących, więc nie uszkodzą naskórka. Większość produktów jest tworzona na bazie wody micelarnej, a substancje czynne są uwalniane w ilości niezbędnej do oczyszczenia skóry.

W ofertach producentów znaleźć można całą gamę kosmetyków. Są tam nie tylko emulsje do mycia ciała, ale również balsamy nawilżające i różnego rodzaju kremy. Jednym z typowych składników jest pantenol, innym – alantoina, która działa kojąco na podrażnienia. Kosmetyki apteczne są droższe od drogeryjnych, ale ich formuła została opracowana w taki sposób, aby były wydajne. Warto zdecydować się na nie, jeśli w rodzinie jest chory z atopowym zapaleniem skóry. Dermokosmetyki nie mają ponadto ograniczeń wiekowych, więc mogą być stosowane przez wszystkich domowników.